Summer League Info

Tournament Event Co-ordinator - Paul Mills


summerleague442@gmail.com
millsrfc83@gmail.com

The Mid Solent Summer League is a fun 7v7,9v9 and 11v11competition which combines both league and tournament football run over 6 weeks between July and August 2021.

It is set at 6 teams per league , and all teams will play each other once , this will decide league positions, form the league positions we play the finals weekend , this is a round robin between the top 3 teams will play for the div 1 trophy and the lower 3 teams will play for the div 2 trophy . with medals for all participance gold for each of the winning teams and silver for the rest

There will also be a golden glove and a golden boot up for grabs for the kids

Each league fixture will be arranged between the teams involved each week but no specific set days for games to be played , the finals well be held at a central venue

11v11 format is slightly different with 6 to 8 teams being split into two groups with each team playing each other once.

The top 2 will move on to a semi finals round to decide the final and 3rd place play off.

With the finals and 2rd place play off being held at a neutral venue.

Basic Rules

No academy players

Each team has 5 weeks to complete their league fixtures.

If a game cannot be played, the game will be a draw and the team who has had to cancel to receive 0 points and the other 1 point.

Golden Boot and Golden Glove will take in to account all league games and round robin.

League fixtures can have referees arranged but will be at the cost of the teams involved (REFEREES WILL BE ARRANGE AND COVED FOR THE FINALS)

....and please be clear on your teams’ strenght level so we can make this competition as competitive as possible and in turn lots of fun for all the team involved involved.

Secretary addresses

u8 Rachel Clements , all-shimma-and-shine@live.com
u9 Paul Cooke , paul@bruisedapple.co.uk
u10 Phil Sharpe , sharpie1111@hotmail.com
u11 Paul MIlls , Millsrfc83@gmail.com
u12 Paul MIlls , millsrfc83@gmail.com
u13 Ricky Harding , Ricky.harding@hotmail.com
u14 iandivsec@outlook.com
u15 iandivsec@outlook.com

Rule and Conditions

Tournament Event Co-ordinator - Paul Mills

summerleague442@gmail.com
millsrfc83@gmail.com
The Mid Solent Summer League is a fun 7v7,9v9 and 11v11competition which combines both league and tournament football run over 6 weeks between July and August 2021.

It is set at 6 teams per league , and all teams will play each other once , this will decide league positions, form the league positions we play the finals weekend , this is a round robin between the top 3 teams will play for the div 1 trophy and the lower 3 teams will play for the div 2 trophy . with medals for all participance gold for each of the winning teams and silver for the rest

There will also be a golden glove and a golden boot up for grabs for the kids

Each league fixture will be arranged between the teams involved each week but no specific set days for games to be played , the finals well be held at a central venue

11v11 format is slightly different with 6 to 8 teams being split into two groups with each team playing each other once.

The top 2 will move on to a semi finals round to decide the final and 3rd place play off.

With the finals and 2rd place play off being held at a neutral venue.

Basic Rules

No academy players

Each team has 5 weeks to complete their league fixtures.

If a game cannot be played, the game will be a draw and the team who has had to cancel to receive 0 points and the other 1 point.

Golden Boot and Golden Glove will take in to account all league games and round robin.

League fixtures can have referees arranged but will be at the cost of the teams involved (REFEREES WILL BE ARRANGE AND COVED FOR THE FINALS)

....and please be clear on your teams’ strenght level so we can make this competition as competitive as possible and in turn lots of fun for all the team involved involved.

Under 10 Summer League Harding Group

ANY GAMES NOT PLAYED BEFORE THE
WEEKEND OF THE 28th OF August
WILL GO DOWN AS A 0-0 DRAW

PLEASE AVOID USING ACADEMY PLAYERS

THE FINALS WILL CONSIST OF THREE
20 MINUTE GAMES TO DETERMIN THE
THE WINNERS OF DIV 1 (TOP TWO) AND
WINNERS OF DIV 2 (LOWER THREE)

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Under 10 Harding Group

Gosport Borough whites
Waltham Wolves Blue
Padnell Rovers
Pickwick
Gosport Borough Orange
Fluer De Lys

Fixtures

Pickwick V Gosport Borough Whites
Fluer De Lys v Waltham Wolves Blue
Padnell Rovers V Gosport Borough Orange

Pickwick V Waltham Wolves Blue
Padnell Roves V Gosport Borough Whites
Gosport Borough Oranges v Fluer De Lys

Pickwick V Padnell Rovers
Gosport Borough Orange V Waltham Wolves Blue
Gosport Borough Whites V Fluer De Lys

Pickwick V Gosport Borough Orange
Padnell Rovers V Fluer De Lys
Gosport Borough Whites V Waltham Wolves Blue

Fluer De Lys V Pickwick
Gosport Borough Whites V Gosport Borough Oranges
Waltham Wolves Blue V Padnell Rovers

Finals Saturday 28th 10am 1st KO

Under 10 Summer League Searle Group

ANY GAMES NOT PLAYED BEFORE THE
WEEKEND OF THE 30TH OF MAY
WILL GO DOWN AS A 0-0 DRAW

PLEASE AVOID USING ACADEMY PLAYERS

THE FINALS WILL CONSIST OF THREE
20 MINUTE GAMES TO DETERMIN THE
THE WINNERS OF DIV 1 (TOP TWO) AND
WINNERS OF DIV 2 (LOWER THREE)

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Under 10 Searle Group

Teams

Baffins Milton
Gosport Borough Greys
Gosport Borough Reds
Horndean Youth
Proco
Waltham Wolves Reds

Fixtures

Baffins Milton V Hordean Youth
Gosport Borough Reds V Gosport Borough Greys
Waltham Wolves Reds v Proco

Gosport Borough Reds V Baffins Milton
Waltham Wolves Reds V Horndean Youth
Gosport Borough Greys V Proco

Baffins Milton V Waltham Wolves Reds
Horndean Youth V Gosport Borough Greys
Gosport Borough Reds V Proco

Gosport Borough Greys V Waltham Wolves Reds
Horndean Youth V Gosport Borough Reds
Baffins Milton v Proco

Baffins Milton V Gosport Borough Greys
Waltham Wolves Reds V Gosport Borough Reds
Horndean Youth V Proco

Finals Sunday 29th August 1pm 1st KO

Under 11 Summer League Cox Group

ANY GAMES NOT PLAYED BEFORE THE
WEEKEND OF THE 28th OF AUGUST
WILL GO DOWN AS A 0-0 DRAW

PLEASE AVOID USING ACADEMY PLAYERS

THE FINALS WILL CONSIST OF FOUR
15 MINUTE GAMES TO DETERMIN THE
THE WINNERS OF DIV 1 (TOP THREE) AND
WINNERS OF DIV 2 (LOWER FOUR)

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Under 11 Cox Group

Baffins Lions
Crofton Saints
Gosport Borough Yellows
Gosport Borough Blue
Padnell Rovers
Porchester Girls

Fixtures

Porchester Girls v Crofton Saints
GBYFC Blue v Padnell Rovers
Baffins Lions v GBYFC Yellows

Padnell Rovers v Porchester girls
Crofton Saints v GBYFC Yellows
GBYFC Blue v Baffins Lions

GBYFC Yellows v Porchester Girls
Baffins Lions v GBYFC Blue
Crofton Saints v Padnell Rovers

Porchester Girls v Baffins Lions
GBYFC Yellows v GBYFC Blue
Crofton Saints v Padnell Rovers

Crofton Saints v GBYFC Blue
Porchester Girls v GBYFC Yellows
Padenll Rovers v Baffins Lions

Crofton Saints v GBYFC Blue
Baffins Lions v Porchester Girls
GBYFC Yellows v Padnell Rovers

Baffins Lions v Crofton Saints
Porchester Girls v GBYFC Blue
Padnell Rovers V GBYFC Yellows

Finals Saturday 28th August 12.30pm 1st KO

Under 11 Summer League Searle Group

ANY GAMES NOT PLAYED BEFORE THE
WEEKEND OF THE 28th OF AUGUST
WILL GO DOWN AS A 0-0 DRAW

PLEASE AVOID USING ACADEMY PLAYERS

THE FINALS WILL CONSIST OF FOUR
15 MINUTE GAMES TO DETERMIN THE
THE WINNERS OF DIV 1 (TOP FOUR) AND
WINNERS OF DIV 2 (LOWER FOUR)

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Under 11 Searle Group

Bongor Youth
FDL Dreadnoughts
Diamond Youth
Sholing
Moneyfields
Sarisbury Sparks Whites

Fixtures

Bognor Youth v Sholing
Moneyfields v FDL Dreadnoughts
Sarisbury Sparks v Diamond Youth

Moneyfields v Bognor Youth
Sarisbury Sparks v Sholing
Diamond Youth v FDL Dreadnoughts

Bognor Youth v Sarisbury Sparks
Diamond Youth v Monsyfields
FDL Dreadnoughts v Sholing

Diamond Youth v Bognor Youth
FDL Dreadnoughts v Sarisbury Sparks
Sholing v Moneyfields

FDL Dreadnoughts v Bognor Youth
Sholing v Diamond Youth
Sarisbury Sparks v Moneyfields

Finals Sunday 29th of August 9am 1st KO

Under 12 Summer League Group A

ANY GAMES NOT PLAYED BEFORE THE
WEEKEND OF THE 28th OF AUGUST
WILL GO DOWN AS A 0-0 DRAW

PLEASE AVOID USING ACADEMY PLAYERS

THE FINALS WILL CONSIST OF THREE
20 MINUTE GAMES TO DETERMIN THE
THE WINNERS OF DIV 1 (TOP THREE) AND
WINNERS OF DIV 2 (LOWER THREE)

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Under 12's Team

Southside Cosmos
Havant & Waterlooville Young Hawks
Pickwick Lions
St Francis Knights
Waltham Wolves Vipers
Baffins Panthers

Fixtures

Pickwick Lions v St Francis Knights
Waltham Wolvers Vipers v Baffins Panthers
Southside Cosmos v H&W Young Hawks

Pickwick Lions v Waltham Wolves Vipers
St Francis Knights v Southside Cosmos
Baffins Panthers v H&W Young Hawks

Southside Cosmos v Pickwick Lions
H&W Young Hawks v Waltham Wo;lves Vipers
St Francis Knights v Baffins Panthers

H&W Young Hawks v Pickwick Lions
Baffins Panthers v Southside Cosmos
Waltham Wolves Vipers v St Francis Knights

Pickwick Lions v Baffins Panthers
St Francis Knights v H&W Young Hawks
Southside Cosmos v Waltham Wolves Vipers

Finals Satuday 28th Of August 9am 1st KO

Under 12 Summer League Group B

ANY GAMES NOT PLAYED BEFORE THE
WEEKEND OF THE 28th OF AUGUST
WILL GO DOWN AS A 0-0 DRAW

PLEASE AVOID USING ACADEMY PLAYERS

THE FINALS WILL CONSIST OF FOUR
15 MINUTE GAMES TO DETERMIN THE
THE WINNERS OF DIV 1 (TOP THREE) AND
WINNERS OF DIV 2 (LOWER THREE)

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Crofton Saints Lions
Chi City Greens
FDL Nelson
Lee Rangers Yellows
Fareham Town Pirates
Havant & Waterlooville Kestrels

Finals Sunday 29th August 12.30pm 1st Ko

Fixtures

Chi City Grens v FDL Nelson
Crofton Saints Lions v H&W Kestrels
Lee Rangers Yellows v Fareham Town Pirates

Crofton Saints Lions v Chi City Greens
FDL Nelson v Lee Rangers Yellows
H&W Kestrels v Fareham Town Pirates

Chi City Greens v Lee Rangers Yellows
Fareham Town Pirates v Crofton Saints Lions
FDL Nelson v H&W Kestrels

Fareham Town Pirates v Chi City Greens
Lee Rangers Yellows v H&W Kestrels
Crofton Saints Lions v FDL Nelson

H&W Kestrels v Chi City Greens
FDL Nelson v Fareham Town Pirates
Lee Rangers Yellows v Crofton Saints Lions

Under 12 Summer League Group C

ANY GAMES NOT PLAYED BEFORE THE
WEEKEND OF THE 28th OF AUGUST
WILL GO DOWN AS A 0-0 DRAW

PLEASE AVOID USING ACADEMY PLAYERS

THE FINALS WILL CONSIST OF FOUR
15 MINUTE GAMES TO DETERMIN THE
THE WINNERS OF DIV 1 (TOP THREE) AND
WINNERS OF DIV 2 (LOWER THREE)

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Under 12 Group C Teams

Fixtures

Horndean Hawks
Meon Milton
PaulsGrove black
Whiteley Wanderers
Sarisbury Sparks Black
Pickwick Tigers

Finals Sunday 29th of August 14.30pm 1st KO

Hordean Hawks v Whiteley Wanderers
PaulsGrove Blacks v Sarisbury Sparks Blacks
Pickwick Tigers v Meon Milton

Paulsgrove Blacks v Horndean Hawks
Whiteley wanderers v Meon Milton
Sarisbury Sparks Blacks v Pickwick Tigers

Meon Milton v Horndean Hawks
Pickwick Tigers v Paulsgrove Blacks
Sarisbury Sparks Blacks v Whiteley Wanderers

Horndean Hawks v Pickwick Tigers
Paulsgrove Blacks v Meon Milton
Whiteley Wanderers v Sarisbury Sparks Blacks

Sarisbury Sparks Black v Horndean Hawks
Whiteley wanderers v Pickwick Tigers
Meon Milton v Paulsgriove Blacks

Under 12 Summer League Group D

ANY GAMES NOT PLAYED BEFORE THE
WEEKEND OF THE 28th OF AUGUST
WILL GO DOWN AS A 0-0 DRAW

PLEASE AVOID USING ACADEMY PLAYERS

THE FINALS WILL CONSIST OF FOUR
15 MINUTE GAMES TO DETERMIN THE
THE WINNERS OF DIV 1 (TOP THREE) AND
WINNERS OF DIV 2 (LOWER THREE)

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Under 12 Group D Teams

Crofton Saints Pumas
Castle United
Gosport Falcons Bullets
Sarisbury Sparks Whites
Padnell Rovers
Pickwick Pumas

Fixtures

Pickwick Pumas v Crofton Saints Pumas
Sarisbury Sparks Whites v Gosport Falcons
Padnell Rovers v Castle United

Pickwick Pumas v Sarisbury Sparks Whites
Crofton Saints Pumas v Padnell Rovers
Castle United v Gosport Falcons

Padnell Rovewrs v Pickwick Pumas
Castle United v Sarisbury Sparks Whites
Gosport Falcons v Crofton Saints Pumas

Pickwick Pumas v Castle United
Padnell Rovers v Gosport Falcons
Crofton Saints Pumas v Sarisbury Sparks Whites

Gosport Falcons v Pickwick Pumas
Castle united v Crofton Saintas Pumas
Sarisbury Spoarks Whites v Padnell Rovers

Finals Saturday 28th August 14.30pm 1st KO

Under 12 Summer League Group E

ANY GAMES NOT PLAYED BEFORE THE
WEEKEND OF THE 28th OF AUGUST
WILL GO DOWN AS A 0-0 DRAW

PLEASE AVOID USING ACADEMY PLAYERS

THE FINALS WILL CONSIST OF FOUR
15 MINUTE GAMES TO DETERMIN THE
THE WINNERS OF DIV 1 (TOP THREE) AND
WINNERS OF DIV 2 (LOWER FOUR))

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Under 12 Group E Teams

Crofton Saints Tigers
FDL Admirals
Fareham Town Vikings
Fareham Town Warriors
Gosport Borough Purples
Paulsgrove reds
Gosport Borough Yellows

Fixtures

Crofton Saints Tigers v GBYFC Purples
GBYFC Yellows v Fareham Town Vikings
Fareham Town Warriors v FDL Admirals
PaulsGrove Reds Bye

GBYFC Yellows v Crofton Saints Tigers
GBYFC Purples v Fareham Town Warriors
Paulsgrove Reds v Fareham Town Vikings
FDL Admirals Bye

Crofton Saints Tigers v Fareham Town Warriors
GBYFC Yellows v Paulsgrove Reds
Fareham Town Vikings v FDL Admirals
GBYFC Purples Bye

Paulsgrove Reds v Crofton Saints Tigers
FDL Admirals v GBYFC Yellows
GBYFC Purples v Fareham Town Vikings
Fareham Town Warriors Bye

Crofoton Saints Tigers v FDL Admirals
GBYFC Purples v Pausgrove Reds
GBYFC Yellows v Fareham Town Warriors
Fareham Town Vikings Bye

Fareham Town Vikings v Crofton Saints Tigers
Fdl Admirals v GBYFC Purples
Fareham Town Warriors v Paulsgrove Reds
GBYFC Yellows

Finals Monday 30th of August 10am 1st KO

Under 13's Summer League Group's

The top 2 teams from each group will progress to the knockout Rounds

3rd Place playoff and final
will be on the bank holiday
weekend in August

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Group A

chi City
GBYFC Blacks
H&W Hawks
Proco

Group A Fixtures

Chi City v GBYFC Blacks
Proco v H&W Hawks

GBYFC Blacks v Proco
H&W Hawks 2 v 4 Chi City

Chi City v Proco
H&W Hawks v GBYFC BLacks

Group B Teams

Havant & Waterlooville
GBYFC Whites
Meon Milton Dillons
Stubbington F.C

Group B Fixtures

Stubbington F.C v Meon MIlton Dillons
GBYFC White v Havant & Waterlooville

Meon Milton Dillons v GBYFC White
Havant & Waterlooville v Stubbington F.C

Havant & Waterlooville v Meon Milton Dillions
Stubbington F.C v GBYFC Whites

Under 14's Summer League Group's

The top 2 teams from each group will progress to the
knockout Rounds

3rd Place playoff and final
will be on the bank holiday
weekend in August

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Group A

Eastleigh Tornados
Hedgeend
Bedhampton Youth
Pickwick Lions

Group A Fixtures

Group A
Pickwick Lions 4 V 0 Bedhampton
Hedgeend 1 V 3 Eastleigh T

Pickwick Lions V Hedgeend
Eastleigh T V Bedhampton

Eastleigh T 1 V 2 Pickwick Lions
Hedgeend V Bedhampton

Group B Fixtures

Gosport Falcons P2 W2 D0 L0 F14 A3 PTS 6
Pickwick P1 W1 D0 L0 F5 A2 PTS 3
Padnell Rovers P2 W0 D0 L2 F1 A12 PTS 0
Waltham Wolves P3 W1 D0 L2 F7 A10 PTS 3

Group B Fixtures

Waltham W Spitfires. 3 V 4 G Falcons
Pickwick V Padnell Rovers

Waltham W.spitfires 2 V 5 Pickwick
Padnell Rovers 0 V 10 G Falcons

Padnell Rovers 1 V 2 Waltham W spitfires
G.Falcon V Pickwick

Pickwick Lions V W.W Spitfires
Eastleigh Tornados V Gosport Falcons

3rd Place Playoff Final

Under 15's Summer League Group's

The top 2 teams from each group will progress to the Knockout Rounds

3rd Place playoff and final
will be on the bank holiday
weekend in August

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Group A Teams

MoneyFields
Lee Rangers
Padnell Rovers
Whiteley Wanderers

Group A Fixtures

Moneyfields 4 v 3 Whiteley W
Lee Rangers v Padnell Rovers

Padnell Rovers V Moneyfields
Whiteley 3 V 2 Lee Rangers

MoneyFields 9 V 1 Lee Rangers
Whiteley V Padnell Rovers

Group B Teams

GBYFC green
US Portsmouth
Gosport Borough Black
Meon Milton

Group B Teams

GBYFC Green 0 V 14 GBYFC Black
US Portsmouth V Meon Milton

GBYFC Green V US Portsmouth
Meon Milton V GBYFC

Meon Milton V GBYFC Green
GBYFC Black 0 V 4 US Portsmouth

1st Group A V 2nd Group B
1st group B V 2nd Group A

3rd Place play off Final

Under 8 Summer League

Games to Start from the 10th of July

any games not played by the 28th of
August will go dow as a 0-0
fixtues can be reversed if needed
THE FINALS WILL CONSIST OF FOUR
15 MINUTE GAMES TO DETERMIN THE
THE WINNERS OF DIV 1 (TOP FOUR) AND
WINNERS OF DIV 2 (LOWER FOUR)

lets go out and have some fun !!!

Summer League Under 8 2021

League Teams

Chichester City
Crofton Saints Lions
Crofton Saints Tigers
Felpham Colts
Horndean Hawks
Pickwick Tigers
Waltham Wolves
GBYFC Whites

FIXTURES

Felpham Colts V Crofton Saints Tigers
Waltham Wolves V Pickwick Tigers
Crofton Saints Lions V GBYFC Whites
Horndean Hawks V Chichester City

Waltham Wolves V Felpham Colts
Crofton Saints Tigers V Crofton Saints Lions
Pickwick Tigers V Horndean Hawks
Chichester City V GBYFC Whites

Felpham Colts V Crfoton Saints Lions
Horndean Hawks V Waltham Wolves
Crofton Saints Tigers V Chichester City
GBYFC Whites V Pickwick Tigers

Horndean Hawks V Felphm Colts
Crofton Saints Lions V Chichester City
Waltham Wolves V GBYFC Whites
Crofton Saints Tigers V Picwick Tigers

Chichester City V Felpham Colts
GBYFC Whites V Horndean Hawks
Pickwick Tigers V Crofton Saints Lions
Crofton Saints Tigers V Waltham Wolves

GBYFC Whites V Felpham Colts
Pickwick Tigers V Chicester City
Horndean Hawks V Crofton Saints Tigers
Waltham Wolves V Crofton Saints Lions

Felpham Colts V Pickwick Tigers
Crofton Saints Tigers V GBYFC Whites
Chichester City V Waltam Wolves
Crofton Saints Lions V Horndean Hawks

Finals will be at St Georges 29th of August 10am 1st KO

Under 9 Summer league

Games to Start from the 10th of July

any games not played by the 28th of
August will go dow as a 0-0
fixtues can be reversed if needed

THE FINALS WILL CONSIST OF THREE
20 MINUTE GAMES TO DETERMIN THE
THE WINNERS OF DIV 1 (TOP FOUR) AND
WINNERS OF DIV 2 (LOWER FOUR)

AND LETS GO OUT AND HAVE LOT OF FUN

Under 9 Teams

A.F.C Porchester
A.F.C Porchester Castles
Baffins Milton
Gosport Falcons
Padnell Rovers Eagles
Padnell Rovers Phoenix

Fixtures

Hedge End Jaguars V Purbrook Youth
Porchester Castles V Padnell Eagles
Gosport Falcons V Padnell Phoenix
A.F.C Porchester V East Lodge

Hedge End Jaguars V Porchester Castles
Purbrook Youth V Gosport Falcons
Padnell Eagles V Porchester
East Lodge V Padnell Pheonix

Hedge End Jaguars V Gosport Falcons
Porchester Castles V Porchester
Purbrook youth V East Lodge
Padnell eagles V Padnell Pheonix

Hedge End Jaguars V East Lodge
Padnell Pheonix V Porchester
Padnell Eagles V Gosport Falcons
Purbrook Youth V Porchester Castles

Porchester V Hedge end Jaguars
Gosport Falcons V East Lodge
Porchester V Padnell Pheonix
Purbrook Youth V Padnell Eagles

Padnell Pheonix V Hedge End
Padnell eagles V East Lodge
Porchester V Purbrook Youth
Porchester Castles V Gosport Falcons

Hedge End Jaguars V Padnell Eagles
Purbrook Youth V Padnell Pheonix
Porchester Castles V East Lodge
Gosport Falcons V Porchester

finals will be at St Georges 28th of August 1pm 1st KO